News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

styczen w historii israela...

Started by dana, January 01, 2017, 11:45:18 AM

Previous topic - Next topic

dana

1 styczen


1515 – zydzi sa wydaleni z austriackiego miasta laibach...


1837 – silne trzesienie ziemi w galilei powoduje smierc okolo 3000 tysiecy ludzi, ruine cfatu i okolic i duze zniszczenia z tyberiadzie... rowniez w miastach akko, shchem, nazaret, tzur i sidon odntotowuja szkody...

ruiny cfatu



1925 – eliezer hoofien zostaje mianowany dyrektor banku anglo-palestynskiego

 


1934 – jewish colonial trust przestaje dzialac jak instytucja finansowa w brytanii i zamienia sie w w spolke holdingowa kontrolujaca bank anglo-palestynski...

 


1947 – brytyjski sad wojskowy skazuje dova grunera, czlonka etzel, na kare smierci za zaatakowanie brytyjskiej stacji policji w ramat ganie...

 


1952 – 7 terrorystow wdziera sie do mieszkania w jerozolimskiej dzielnicy beit yisrael i morduje 19-letnia mieszkanke domu...


1955 – zaloga statku bat galim zostaje zwolniona na granicy egipsko-izraelskiej kolo gazy i przekraczaja granice pieszo, w przeciwienstwie do zadania israela, zeby egipt zwolnil zaloge razem z ich statkiem. bat galim nigdy nie zostaje zwrocona israelowi i zostaje zatopiona przez egipt podczas wojny szesciodniowej w ramach prob zablokowania przeplywu przez kanals suezki....




1965 – nieudany zamach fatahu na israelski system wodny...


1986 – w cahalu powstaje bank skory czlowieczej do pomocy poparzonym w masowych zamachach...


1992 – w zamachu na skrzyzowaniu dir el balach kolo kfar darom ginie 29-letni doron shorshon...




ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

2 styczen


1909 – w jerolimie zostaje otwarte hebrajskie gimnazjum rehavia...

zespol nauczycieli



1927 – w tel avivie umiera achad ha'am (asher zvi ginsberg), jeden glownych z przywodcow syjonizmu, filozof, tworca syjonizmu duchowego i jeden z najwazniejszych autorow zydowskiej swiecko-narodowej tozsamosci...




1948 – wojna wyzwolencza: cahal zakancza wycofanie swoich wojsk z synaju po operacji horev...

9 batalion przygotowuje sie do opuszczenia synaju



zolnierze cahalu w operacji horev



1949 – wojna wyzwolencza: ponowna nieudana operacja cahalu w celu zniszczenia torow kolejowe prowadzacych z gazy do egiptu na odcinku miedzy el arish i rafiyah...


1955 – terrorysci morduja na pustyni judzkiej dwoch israelskich wycieczkowiczow...


1971 – zamach terrorystyczny kolo miasta gaza: terrorysta wrzuca do przejezdzajacego samochodu rodziny aroyo granat i zabija dwoje dzieci... ten zamach jest punktem zwrotnym w ustosunkowaniu sie israela do terroru z gazy, ktory opieral sie na 'nie ingerowaniu' i cahal rozpoczyna szeroko zakrojona akcje w gazie: okreg zamachu zostaje natychmiast okrezony i glowna szosa zamknieta na okres miesiaca, dowodztwo nad systemem wyeliminowania terroru dostaje general komanda poludniowego arik sharon, na liniach granicznych, na zielonej linii, stawia sie plot dla uniemozliwienia infiltracji, obszar gazy zostaje podzielony na male strefy w ktorych intensywnie dziala cahal w pogoni za bandami terrorystow i stwarza sie jednostke komandosow sayere rimon dla punktowego dzialania przeciwko terrorystom... w czerwcu tego samego roku duze sily cahalu wchodza do obozow uchodzcow jabalia i shaati, deportuja okolo 1600 rodzin (okolo 10500 osob) do gazy i el arish i niewielka ilosc do judei i samarii i wyburzaja duza ilosc domow... w tej akcji ginie okolo 100 terrorystow i setki zostaje zaaresztowanych... w wyniku tej operacji przywodcy spolecznosci gazanskiej obiecuja wspolprace przeciwko terrorystom, ilosc zamachow zmniejsza sie z 445 w roku 1970 do 60 w roku 1972 i w nastepnych latach do kilku zamachow rocznie...

godzina policyjna w gazie






1990 – w obieg wchodzi nowa moneta wartosci 5 nowych shekli...





ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

lipniaczek

#2

dana

kiedys w israelu byly telefony publiczne... do nich uzywalo sie specjalnych 'monet' zwanych asimon... wrzucalo sie do automatu telefonicznego... stad w hebrajskim to powiedzenie 'wpadl asimon', czyli zaczyna rozumiec (moze telefonowac)...  :D :D :D

ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

kasiak

Można z nich zrobić bransoletkę - mają dziurkę.  ;)

dana

trudno je dzisiaj dostac i maja ogromna wartosc 'antyczna'...  :()
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

kasiak

To by była bardzo droga bransoletka - może dodatkowo łańcuszek ze złota albo z platyny...  ;)

dana

ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

lipniaczek


dana

nu prosze kasiu... tylko pisniesz slowko i juz lipniaczek serwuje...  :-*
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

kasiak

Dziękuję Lipniaczku za śliczny prezent...  :-*
A czy są kolczyki? (Ale jestem zachłanna...) ;D

lipniaczek

...moze same jelonki, bo asimon ciezki... nie chcesz miec  uszkow obwisluszkow...
???

lipniaczek


kasiak

Quote from: lipniaczek on January 02, 2017, 11:49:01 PM
...moze same jelonki, bo asimon ciezki... nie chcesz miec  uszkow obwisluszkow...
???

Masz rację... nie przesadzajmy z biżuterią... ;)

dana

3 styczen


1919 – chaim weizmann w imieniu ruchu syjonistycznego i emir feisal, syn husseina krola hijazu, podpisuja w londynie umowe, wg ktorej stosunki miedzy ruchem syjonistycznym i zjednoczonym krolestwem arabskim (wizja wielkiej syrii), ktore mialo powstac w wyniku pierwszej wojny swiatowej i buntu arabskiego mialy byc uregulowane...






1939 – w tel avivie przychodzi na swiat arik einstein, jeden z najwiekszych israelskich piesniarzy, aktorow i teksciarzy...




ima adama – matka ziemia
https://www.youtube.com/watch?v=ZpCtixrfSI4


1977 – avraham ofer, minister budowy, popelnia samobojstwo po tym, jak zostaje podejrzany o korupcje, co nie zostalo nigdy udowodnione i pozostawia list: 'to juz tygodnie i miesiace dreczenia mnie, przelewania mojej krwi, falszywych oskarzen. Nie mam watpliwosci, ze prawda wyjdzie na jaw, ze nie naduzylem, nie ukradlem i wszystkie oskarzenia sa falszywe, ale mie mam wiecej sil, zeby to zniesc'...




1997 – umiera moshe vilensky, urodzony w warszawie jeden z najwazniejszych kompozytorow i muzykow israelskich...




https://www.youtube.com/watch?v=QHq3bb4J1Ww


2000 – otwarcie pokojowej konferencji w shepherdstown, west wirginia, w kwestii osiagniecia umowy pokojowej miedzy panstwem israel a syria, w ktorej wzial udzial ehud barak i farouk a shara pod egida amerykanska...




2002 – po rocznej obserwacji statku karin a w wyniku informacji israelskiego wywiadu o zakupie tego statku przez autonomie palestynska w celu przeszmuglowania broni z iranu do gazy, nad ranem, kiedy karin a pod flaga krolestwa tonga znajduje sie na morzu miedzy arabia saudyjska a sudanem, helikoptery hel ha-avir spuszczaja zolnierzy shayetet 13, ktorzy przy uzyciu krav maga, bez uzycia broni, w ciagu 7 minut przejmuja kontrole nad statkiem, podczas kiedy samoloty f 15 i helikoptery obserwacyjne zapewniaja akcji przewage powietrzna... na statku zlapan dwoch oficerow policji 'palestynskiej', 3 obywateli libanu, w tym dzialacza hizballa i 5 obywateli egipskich... na statku powieszono flage israela i doprowadzono go do portu w eilacie i tam w zaplombowanych pojemnikach znaleziono okolo 50 ton broni produkcji iranskiej przeznaczonej dla gazy: rakiety katyusha, pociski mozdzierzowe, rakiety law, karabiny, miny i wyrzutnie rpg...




https://www.youtube.com/watch?v=az1HW0sGkEo


ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)