News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

wiadomosci na dzien 25 grudnia 2018...

Started by dana, December 25, 2018, 11:01:17 AM

Previous topic - Next topic

dana

nu, to wchodzimy w kampanie wyborcza... od samego rana na wszystkich kanalach radiowo-telewizyjnej tylko wybory, wybory i wybory... wywiady z kazdym, doslownie z kazdym politykiem, bylym, obecnym i przyszlym oczywiscie... i zaczynam z pluciem, pogarda, zmniejszaniem zaslug, oczernianiem, oskarzaniem, obmawianiem, insynuacjami, ponizaniem i oczywiscie zapewnieniami, ze 'ja ja ja zwycieze, ja poprowadze, ja dam nadzieje, ja poprawie sytuacje'...

wczoraj doniesiono, ze doradca prawny rzadu i prokurator generalny mandelblitt nie opublikuje jego zalecen w sprawch sledztw netanyahu przed wyborami, dzisiaj juz powiedzial podobno, ze opublikuje swoja decyzje 'jak mozna najszybciej przed wyborami'... lapid wrecz zada ogloszenia tej decyzji przed wyborami...

znalazl sie tymczasem jeden dziennikarz, ale mysle, ze bedzie ich jeszcze paru, ktory zadal takiemu ehudzie barakowi, bylemu premierowi, ktory wg oceny conajmniej 70% spoleczenstwa, rowniez tego centrowego i czesci lewicowego, byl najgorszym premierem w historii israela i ktory teraz chce wrocic na arene polityczna i to na wysokim stanowisku, pytanie, co on ma do zaofiarowania, jakie ma plany jesli chodzi o polityke zagraniczna israela, o gospodarke czy nawet kulture panstwa oprocz gadania, ze obecny rzad jest zly i trzeba go zamienic i nie odpowiedzial na to... nikt z tych politykow lewicowych i lewackich, nawet nie lapid, ktory sie zwie centrum, nie podaja zadnego ich planu, jesli by wygrali te wybory i jak widac ich wspolnym, jedynym planem wyborczym jest znow 'tylko nie bibi'...

ehud barak teraz ciezko pracuje nad polaczeniem sie calej lewicy w jeden blok, bo wg niego 'tylko tak mozemy zwyciezyc'... jeszcze nie zauwazyl, ze go nikt nie chce?

nu i zaczyna sie era sondazy... juz mamy pierwszy, zrobiony przez panels politics i w tej chwili wyglada to tak:

likud – 30 mandatow
partia pod przewodnictwem benny gantza – 13
yesh atid (lapid) – 12
ha-bait ha-yehudi (bennett) -11
wspolna lista arabska – 11
'oboz syjonistyczny' – 9
yahadut ha-tora – 7
meretz – 6
kulanu (kachlon) – 6
partia pod przewodnictwem orly levi-abukasis – 6
israel beiteinu (lieberman) – 5
shas (deri the ganev) – 4

avi gabay juz oznajmia, ze ,cale zycie wygrywalem sondaze i to, co o mnie mowili'... tak tak avile... ale farsztejst, jest zawsze ten pierwszy raz... ja mysle, ze jak twoi partyjni koledzy zrozumieja, ze ten sondaz oznacza, ze tak plus minus 14 z nich bedzie po wyborach musialo stanac w kolejce w biurze zatrudnienia, to raczej dostaniesz niezla opozycje w tej twojej partyjce...

tych sondazy bedzie jeszcze mnostwo, jak znam moje mocarstwo, co drugi dzien... albo nawet codziennie, jesli bedzie jakis zamach/ostrzeliwanie israela/gantz zalozy rzeczywiscie nowa partie/przyjdzie jeszcze paru politykow chcacych zostac premierem/donald the first poda sie do dymisji... :D :D :D

w kazdym razie bedzie to napewno bardzo interesujaca kampania, wyjatkowo agresywna, skladajaca sie tylko i wylacznie z plucia w kierunku netanyahu, wiecej, niz to bylo ostatnim razem...



- po geuli even-saar dzisiaj zona yaira lapida, lihi, zawiadomila, ze przestaje pisac jej cotygodniowy artykul dla yedioth achronot...

- dzisiaj w knesset ma sie odbyc glosowanie nad prawem rozwiazania knesset w pierwszym czytaniu, jutro w drugim i trzecim... minister sprawiedliwosci ayelet shaked: 'mozliwe, ze glosowanie zostanie odlozone na tydzien, zeby zdazyc przeprowadzic prawa, ktore popiera wiekszosc'...

- ze sledztwa zamachu w beit el, w ktorym zolnierz naveh rotem zostal ciezko ranny, wynika, ze zolnierz dzialal wg zalecen dla zolnierzy znajdujacych sie w tereni... badanie wykazalo, ze urzadzenie lacznikowe mialo awarie, otrzymywalo wiadomosci, ale nie moglo przekazywac i dlatego zolnierz dostal instrukcje zabrania ze soba telefonu komorkowego i w ten sposob miec kontakt z dowdztwem kompanii...  telefon rotema zostal znaleziony kolo urzadzenia lacznikowego otwarty na szybkie polaczenie z dowodca...

naweh rotem zostal juz zwolniony ze szpitala...

- partia hitorerut (przebudzenie) pod przewodnictwem ofera berkovitcha, pozostanie w opozycji w zarzadzie miasta jerozolimy... partia ta zdobyla w wyborach miejskich 7 mandatow i jest najwieksza partia w miescie... z partii podano, ze decyzja to zostala podjeta po tym, jak wszystkie proby porozumienia z wybranym burmistrzem moshe lionem poniosly fiasko...



ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

- minister sprawiedliwosci ayelet shaked (ha-bait ha-yehudi) powiedziala dzisiaj, ze 'na mapie politycznej moga pojawic sie zmiany w skladzie partii prawicowych. rzad prawicowy ustanowiony jest przez koalicje. w rzadzie z ehudem barakiem netanyahu mial mowe w bar-ilan {gdzie mowil o rozwiazaniu dwoch panstw dla dwoch narodow). jesli bedzie duzy blok lewicowy, oczywiscie, ze rowniez prawica sie zjednoczy. bedziemy zadac teczki bezpieczenstwa i dla tego potrzebujemy duzo mandatow'...




a ja patrze tak na ten dzisiejszy sondaz i po prostu podliczam:

blok prawicowy, to pewne partie takie jak likud (30 mandatow), ha-bait ha-yehudi (11, israel beiteinu (5) i shas (4): razem dzisiaj 49 mandatow... z partia yahadut ha-tora (7) mam troche problemow, bo ci jak dostana obietnice pieniedzy moga pojsc z lewica...

blok lewicowy: 'oboz syjonistyczny (9), meretz (6): razem 15 mandatow...

nie wiadomo, z kim pojda: benny gantz (13), yesh atid (12), kulanu (6), partia orly levi (6), razem 37 mandatow...
zakladajac, ze ty wszystkie partie ze znakiem zapytania pojda z blokiem lewicowy, to wtedy lewica ma 52 mandaty, czyli o 3 wiecej i wygrywa wybory...

orly levi nalezy do prawicy, ale wszystko co ja interesuje to problemy kobiet i dzieci, nigdy sie nie pchala na jakies stanowisko kluczowe w rzadzie i mysle, ze jaki blok obieca jej teczke ministerstwa spraw spolecznych to ona ta pojdzie... zjednoczyc sie z jakas partia, nie wazne czy lewicowa czy prawicowa, nie moze, bo wyszla z partii yesh atid majac ciagle mandat parlamentarzysty z tej partii i z tym mandatem nie ma prawa przylaczyc sie do jakiekolwiek innej partii, ale pewnie jako czesc bloku moze... jesli lapid nie zlamie swojego slowa, co mu sie czesto zdarza, ze nie pojdzie na koalicje z meretz , 'oboz syjonistyczny' bedzie musial wybrac miedzy nim a meretz i w takim wypadku blok lewicy bedzie mial albo 44 mandaty (bez meretz) albo 40 mandatow (bez lapida)...  beda w tedy potrzebowali wspolna liste arabska, a to juz bedzie juz duzy problembo nie widze tych wszystkich nie zdecydowanych partii ze pojda na koalicje z arabami...

o benny gantza bija sie teraz wszyscy, a on tymczasem nie zajaknal sie o jego programie politycznym i nawet nie ma jeszcze nazwy dla wlasnej partii...

jakos nie widze tymczasem zwyciestwa bloku lewicowego bez partii arabskich, ale 3 miesiace do wyborow to jak 30 lat w polityce innych panstw... tutaj wystarczy jakies wydaczenie bezpieczenstwa i likud moze stracic pare mandatow... fakt jest, ze premierem moze zostac przywodca najwiekszej partii w knesset, a tymczasem to ciagle likud z duza przewaga...

- przewodniczacy rady knesset mickey zohar (likud) opoznia zatwierdzenie projektu ustawy od rozwiazaniu knesset... na poczatku obrad rady powiedzial: 'knesset zostanie rozwiazany, pytanie jest tylko kiedy. moze byc, ze ayelet shaked bedzie chciala odbyc jeszcze jedna narade ministrow i przeprowadzic jeszcze kilka praw. jestem za rozwiazaniem knesset tylko w odpowiednim czasie, odliczmy do tylu 90 dni od 9 kwietnia. wy chcecie rozpoczac wasze kampenie, ale ja chce jeszcze troche popracowac dla dobra narodu israela, nie ma w tym nic zlego'...

ujjjj... lewica dostanie piany na ustach... :D

- moshe yaalon, byly szef sztabu generalnego i byly minister obrony zawiadamia teraz, ze bedzie stal na czele nowej partii, ktora wezmie udzial w najblizszych wyborach: 'obiecalem i dotrzymuje slowa. to bedzie partia bez sztuczek cale zycie bylem zolnierzem panstwa, wzywam was do podniesienia razem ze mna noszy i przyniesienia nadzieji israelowi'...

aha... to mamy jeszcze jedna partie... tez bez nazwy i tez bez ogloszenia pozycji partyjnej, ale za to bez sztuczek, oprocz tej jednej, chyba mozna powiedziec pierwszej, graniem na uczuciach israelskich do cahalu i uzycia slowa 'nosze'... tak mi sie zdaje mojshe, ze jak stworzyles ta partie, tak i nie przejdziesz progu wyborczego...

- ehud barak rowniez: 'nie wykluczam zalozenia wlasnej partii, jesli nie bedzie zbieznosci w centrum z gantzem, bogi, gabay i livni'...

zacznij zakladac ehud, bo nie bedzie... :D :D :D progu wyborczego ty tez chyba nie przejdziesz... ale dostarczasz nam duzo smiechu, a to juz cos... :D :D :D

- po tym, jak recep de turcja pochwalil donalda the first za decyzje wycofania wojska amerykanskich z syrii, teraz zwrocil sie francji: 'nie ma sensu, zebyscie zostali w syrii w celu obrony kurdow'...

innymi slowy, recep w biegu do wymordowania kurdow i chce miec wolna reke...



ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

teraz podaja, ze od polnocy do tej chwili w ramach operacji magen tzfoni, ponad 200 betoniarek wlewa beton do jednego ze znalezionych tuneli terrorystycznych hizballah w celu zatkania go...







ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

-  dzialacze ruchu 'israel czeka na ciebie' powiesili transparenty przed domami tizpi livni, benny gantza, ehuda baraka, gabi ashkenazy, avi gabaya i yaira lapida wzywajace ich do wspolnego pojscia do wyborow... ruch ten zostal stworzony pare tygodni temu przez aktywistow spolecznosciowych...

lewactwo sie u nas rozmnaza jak kroliki... nu, moga wzywac... ci wszyscy w zyciu sie nie 'zjednocza', bo kazdy z nich ma ego wieksze, niz mozna to sobie wyobrazic i kazdy chce byc number 1...








- hizballah wydal teraz oswiadczenie i publikuje zdjecia z betonowania tunelu terrorystycznego przez cahal: 'israel rozpoczal rozmieszczanie betoniarek w okregach, w ktorych znaleziono tunele'...




















- wg wiadomosci 10 kanalu israelskiej tv, podczas dzisiejszej wizyty netanyahu i ministrow gabinetu bezpeiczenstwa w okregu dzialalnosci cahalu na granicy libanskiej, netanyahu powiedzial, ze 'wiekszosc operacji magen tzfoni jest za nami'... 

cahal tymczasem nie obniza swojej gotowosci polnocnej granicy israela...

co cus nagle? miala potrwac pare miesiecy...




- prawo zapobiegajace przewczesnemu zwolnieniu i skroceniu kary terrorystom oskarzonym o morderstwo i pomoc w morderstwie o 1/3 zostalo zatwierdzone w knesset w drugim i trzecim czytaniu...




ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

-  rebelianci wspierani przez turcje rozpoczeli ofensywe w celu zdobycia okregu manbij w syrii ...




- wg zrodel arabskich, netanyahu ma w przyszlym miesiacu pojechac do bahrainu z oficjalna wizyta...

aha... tzipoczka... to w ciebie jest odizolowanie israela?

- jak podaja w tej chwili, avi gabay zaproponowal benny gantzowi przywodztwo 'obozu syjonistycznego' i gantz odmowil...

ja nie wiem, czy ja w przyszlych miesiacach az do wyboru nadaze na tymi wiadomosciami-sensjacjami i sondazami z areny wyborczej... :D :D :D

ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)