News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

pessach 2020... w cieniu corony...

Started by dana, April 07, 2020, 06:40:50 PM

Previous topic - Next topic

dana

za pol godziny zamkna nam stolice...  miasto podzielone na 7 okregow... nie bedzie mozna sie przemieszczac z jednego do drugiego i pelno juz policji na ulicach pilnujacej tego nakazu...

jutro wieczorem bedziemy miec bardzo szczegolny seder, a tymczasem nasza filharmonia  zrobila nam prezent... :)

https://www.youtube.com/watch?v=rT0XziWZrfU
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

kasiak

Przepiękne. A do tego pani, która grala na klarnecie miała za oknem przepiękne kaktusy w donicach.  :)

dana

ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

dzisiaj, jak podaja, o godzinie 8:30 wieczorem, caly am israel ma wyjsc na balkony i do ogrodow i wszyscy razem bedziemy spiewac ta znana piosenke pesachowa ma nishtana ha-laila ha-zeh - czym sie rozni dzisiejsza noc od pozostalych nocy...

https://www.youtube.com/watch?v=WeJc6CqmvvQ
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

swieto zaczyna sie dopiero za jakies 2 godziny, ale poniewaz zaraz zaczynamy nasz rodzinny seder via zoom, wiec wklejam teraz przepiekna piesn pesachowa, do ktorej slowa zostaly wziete z tory, a muzyke napisal yonathan razel:  ve-hi, she amda – ta ktora stala...

chag sameach moi kochani...

i ta ktora stala przy naszych ojcach
i ta ktora stala przy naszych ojcach i przy nas
kiedy niejeden chcial nas zniszczyc
chcial nas zniszczyc

i blogoslawiony bog uratowal nas
uratowal nas z ich rak
i blogoslawiony bog uratowal nas
uratowal nas z ich rak

bo niejeden chcial nas zniszczyc
wstali i chcieli zniszczyc
i blogoslawiony bog uratowal nas
uratowal nas z ich rak

https://www.youtube.com/watch?v=qnnKFpiP1hs


ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

DanaKalinka

Chag Pessach Sameach Dana  dla  calej  rodzinki i narodu Izraelskiego! :-*

agnieszka

Pięknej, zdrowej Paschy :)
"Bo nie odrzuci Pan ludu swego,
A dziedzictwa swego nie opuści"
(Psalm 94,14)

i piosenka pełna wdzięczności... pozdrawiam ciepło :)
https://www.youtube.com/watch?v=npRw36_Ftmc&list=PLQ2_DmeLLep7Sgc2cSYLwudCDAxAYpwa4&index=3

dana

dzieki dziewczyny kochane...

wlasnie skonczylismy seder... bylo super... keren izolda zazerala sie maca... :D :D :D
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

seder w szpitalach...








a tak bylo w domach...







a tak z moja rodzina... :D




ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

DanaKalinka

Ale  milo was choc  troszke  zobaczyc3! Usciski! :-*

dana

ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

20:30 wczoraj... seder osobno i razem... caly israel na balkonach spiewa ma nishtana...
co ja wam ide powiedziec... malenki kraj, ogromny narod...

tel aviv...



givatayim...



szef policji givatayim revital karko: 'jestescie wspaniali, uwazajcie na siebie, wesolych swiat wszystkim'...



raanana...



rishon lezion...



beer sheva... na tej ulicy mieszkancy wystawili stoly na zewnatrz i swietowali razem, choc w duzej odleglosci stolu od stolu...



https://www.youtube.com/watch?v=PNyGieWZEzE


https://www.youtube.com/watch?v=oIHbPlPK5GA


ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

#13
mala historyjka israelska... avi schindler, zwykly mieszkaniec jerozolimy, opisuje, co mu sie wydarzylo tuz przed wczorajszym rozpoczeciem 'godziny policyjnej'...

'godzina 15:00, dostaje telefon od syna, ktory sluzy w wojsku i ktory prosi mnie, zebym pojechal do shaar hagay i odebral samotna zolnierke, ktora musi sie dostac do beit shemesh. zastanawiam sie i dziele sie z synem, jak uda mi sie przejsc przez punkt kontrolny. on mi mowi: tata, posle ci numer dowodcy kompanii i w razie problemu bedziesz mogl zadzwonic.

tak znalazlem sie sam jadacy w kierunku shaar hagay i przy wyjezdzie z jerozolimy zatrzymal mnie policjant i zapytal dokad? opowiadam mu ta historie i on tak sie pyta: z calej wielkiej i silnej armii wlasnie ciebie potrzebuja do zabrania jej? odpowiadam mu, ze wiem, ze to nie brzmi wiarygodnie, ale tak rzeczywiscie jest, policjant przepuscil mnie, odebralem zolnierke z shaar hagay i zabralem ja do beit shemesh.

w drodze powrotnej do domu myslalem sobie wow, ale dostalem przywilej, nie tylko ze wzgledu na odebranie samotnej zolnierki, ale rowniez bo czuje sie przez chwile jak prezydent usa, ze zamkneli dla mnie szose, zebym mogl przybyc na spotkanie z premierem. i wtedy przeszly mi przez glowe mysli, co powiem premierowi? i jak ja wogole moge byc prezdentem usa? i ze w tych czasach nie mysle, ze to taka wielka mecyja.

i na koniec, po powrocie do rzeczywistosci, ze jestem jerozolimczykiem probujacym wrocic do domu, zostalo w mnie dalej uczucie, ze mialem prawo jechac sam! na szosie no 1. i mam nadzieje, ze nigdy wiecej nie dostane tego prawa, chyba ze oczywiscie bede prezydentem usa. zycze wszystkim chag pessah sameach i najwazniejsze zdrowia i szybkiego powrotu do rutyny'...

szosa no 1 z jerozolimy do shaar hagay wczoraj, fot. avi schindler...




ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

pessah 2020...  jerozolima, haifa i bnei brak z lotu ptaka, dzisiaj...

fot. dani maron...

szosa nr 1 kolo wjazdu do jerozolimy...









wybrzeze haifskie...

fot. hertzi shapira...



shderot ha-hagana  w haifie...

fot. michel dot com...



dzielnica moshava germanit w haifie...



bnei brak...

fot. matanya taussig...


ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)