News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

50 rocznica wybuchu wojny yom kippur...

Started by dana, October 06, 2023, 12:58:54 PM

Previous topic - Next topic

dana

pamietam ten dzien jak dzisiaj... bylam jeszcze w wiedniu... ojciec zadzwonil do domu okolo godziny 14:00 i powiedzial, ze wraca do domu, bo przerwano modlitwy w synagodze z powodu wybuchu wojny... moja siostra, mieszkajaca juz w israelu, ktora nas odwiedzila, natychmiast zalatwila sobie powrot do israela, jeszcze tego samego wieczoru... byly 2 samoloty do tel avivu... przepelnione mlodymi israelczykami wracajacymi na front... nie bylo ani jednego odmawiajacego sluzby... wrecz przeciwnie... 'bili' sie o miejsca w pierwszym odlatujacym samolocie i tak bylo na wszystkich lotniskach europejskich...

w drodze do wojska na tle ogloszenia o popularnym filmie...


przekraczaja kanal suezki...
fot. ron ben ishai...


moshe dayan i arik sharon...
fot. uri dan...


general chaim bar lev i jego syn omer podczas wojny yom kippur...
fot. z rodzinnego albumu...


piesniarze spiewaja dla zolnierzy na synaju...
narodowy zbior zdjec...




i byli rowniez znani na calym swiecie zydzi, ktorzy wlasnie w tym czasie tu przyjechali...

leonard cohen na froncie...
fot. isaac shokal...


danny kaye odwiedza rannych zolnierzy...


kibbutz beit hashita przezyl wyjatkowo ogromne straty: 11 swoich czlonkow... w kibucu pozostalo 5 wdow i 11 sierot...

nekrolog z zawiadomienia o datach i godzinach pogrzebow...




pomnik postawiony w kibucu ku ich czci...



ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

z okazji 50 rocznicy tej wojny jednostka poleglych zolnierzy w cahalu zainicjowala unikalny projekt pod nazwa 'nowa-stara pamiec', majacy na celu zwrot cennych dokumentow i osobistych rzeczy ofiar wojny yom kippur ich rodzinom...


































ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)