News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

pessach 2024...

Started by dana, April 22, 2024, 12:24:55 PM

Previous topic - Next topic

dana

rzecznik cahalu:
'wraz z nadejsciem wiosny i ze swiadomoscia, ze niedlugo bedziemy musieli zrezygnowac z hametz i kiedy mowa jest o calej armii, ktora w tym roku musi byc dostosowana do warunkow polowych i czasu wojny, wszystko zamienia sie w jeszcze wieksze wyzwanie.

centrum zaopatrzenia w sztabie generalnym przygotowal sie do tego dobrze i oprocz przygotowan do ciaglej walki, rozpoczeto rowniez przygotowania menu pesachowego w rzeczywistosci bezpieczenstwa.

bojownicy manewrujacy otrzymaja 'porcje mitzvy', ktore zawieraja wszystkie znaki swieta – charoset, chrzan, kiszone ogorki, mace, wino i oczywiscie haggade. w wieczor swieta zolnierze otrzymaja 5 opakowan goracego jedzenia dodatkowo do wyznaczonych racji bojowych zawierajacych produkty koszerne na pessach, oraz pudelko 'chleba rycerskiego'* w wersji koszernej, ktora bedzie dostarczana bojownikom podczas calego swieta.

ci, ktorzy sluza na placowkach, na frontowych misjach obronnych lub w jednostkach bez kuchni, otrzymaja posilki z zewnetrznych firm cateringowych dodatkowo do zestawu sederu, ktory obejmie wszystkie symbole swieta i inne dodatki swiateczne, w tym picie i desery.

jesli chodzi o sluzacych we wszystkich bazach cahalu, seder pesachowy odbeda wokol stolu ze wszystkimi oznakami swieta i z nowymi potrawami, ktore beda dostosowane do ich osobistego smaku, jak antrykot, losos, a na deser ptysie koszerne na pessach. 

to samo dotyczy wszystkich sektorow – polnocnym, poludniowym i centralnym'...

*porcja zywnosci przygotowana wczesniej, ktora mozna jesc rowniez duzo pozniej...





























przygotowania do pessach...


ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

erev chag – wieczor swieta... seder... swieto zaczyna sie o godzinie 18:38, ale poniewaz o tej porze bede juz w moshavie naama w dolinie jordanu, wiec teraz wszystkim swietujacym chag sameach, chociaz w tym roku trudno mowi o radosci swieta...

wg mnie to najpiekniejsza ze wszystkich piosenek pessachowych... slowa do tej piesni zostaly wziete z haggady, muzyke napisal yonathan razel...

dzisiaj w wykonaniu specjalnym studentow bnei akiva z jeshivy kinor david mieszczacej sie osiedlu ateret w binyamin...
 
ve-hi she amda...
i ta ktora stala przy naszych ojcach
i ta ktora stala przy naszych ojcach i przy nas
kiedy niejeden chcial nas zniszczyc
chcial nas zniszczyc

i blogoslawiony bog uratowal nas
uratowal nas z ich rak
i blogoslawiony bog uratowal nas
uratowal nas z ich rak

bo niejeden chcial nas zniszczyc
wstali i chcieli zniszczyc
i blogoslawiony bog uratowal nas
uratowal nas z ich rak

ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

Pini62

Hag! I oby jak najszybciej Sameach Dana!

Nudnik

!חג פסח שמח
Wszystkim zycze udanego wyjscia z ich Egiptow, a tym co jedza mace, by maca smakowala nawet ostatniego dnia Swiat  :)  :D 

Gamosia

Ve-hi she amda porusza mnie za każdym razem!
Poszukiwania piosenki w sumie rozpoczęły się i skończyły na Armstrongu, po angielsku, ale głos jest niesamowity!

Wszystkim dobrego czasu Paschy i smacznej Macy :)


dana

dzieki kochani za mile slowa i piekna piosenke...  :-*
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

seder w kibucu beeri... tam przygotowano specjalna haggade, ktorej tresc i ilustracje zostaly zaprojektowane specjanie na to swieto:

'i rowniez my bedziemy pamietac.
i rowniez nasze dzieci beda pamietac.
i nasze wnuki i ich wnuki.
bedziemy pamietac ten dzien
w pazdzierniku 2023, w ktorym
nasz swiat zmienil sie nie do poznania.
w ktorym stracilismy 100 z naszych czlonkow
i czlonkin spolecznosci
ukochanych.
porwano 30 z naszych ludzi
chlopcow i dziewczynek
doroslych i dorosle
zapamietamy ten dzien'...


'pierwszy kieliszek
wznosimy kieliszek wolnosci dla wyjscia israela z niewoli do wolnosci, z diaspory do zbawienia. do wolnosci, ktora jest niezaleznosc dla kazdego i kazdej, w kazdym miejscu i o kazdym czasie. do zycia i ratowania.
pierwszy kieliszek poswiecony jest w tym czasie dla najbardziej podstawowej wolnosci, ktora zostala odebrana naszym przyjaciolom i przyjaciolkom porwanym tamtego shabbatu.
kazdemu i kazdej nalezy sie wolnosc do pelnego zycia, bezpiecznego i wolnego, z ich rodzinami, z ich spolecznosciami. porwani, ktorzy nie zyja, maja prawo do powrotu do ziemi beeri.
wzniesiemy kieliszek razem, z glebokiego postanowienia, spoleczenstwo beeri nie spocznie, az wszyscy porwani i porwane nie wroca!'...

co za narod... co za ludzie...










seder w bazie netzarim w sercu gazy...

ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

agnieszka

Chag Pesach Sameach! :)  :) 

Wszystkiego dobrego! Pozdrawiam ciepło!

*https://www.youtube.com/watch?v=TGhRq2P36Qg*

dana

ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

lipniaczek

#9
Tajemnica jest to wielka - wino nalane, a pelna butelka...

Cudownej Paschy!


dana

zydowskie cuda...  :D dzieki lipniaczku...  :-*
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

ponad 1000 zydow weszlo dzisiaj rano na har ha-bait... od poczatku swieta pessah odwiedzilo har ha-bait okolo 2200 zydow...



tysiace zydow dzisiaj w tradycyjnej modlitwie birkat cohanim kolo kotelu...






ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)