News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

shabbat shalom...

Started by dana, December 16, 2016, 03:51:45 PM

Previous topic - Next topic

dana

tak... to piekna piesn...  :-*
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

lipniaczek

#2041


Ezechiel ze zwojem proroctwa Michelangela z 1510 roku (Kaplica Sykstynska, fragment fresku)

https://www.wikiart.org/en/michelangelo/the-prophet-ezekiel-1510

agnieszka

Szabat szalom :)
Wszystkiego dobrego! Piękne te dzieła sztuki :)

dana

shabbat shalom agnieszko...

prawda? jestem zachwycona znaleziskami lipniaczka... :)
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

shabbat...

har tabor w dolnej galilei...

fot. israel bardugo...



ta piekna piosenke napisal yoram taharlev tuz przed wybuchem wojny yom kippur, muzyke napisal nieodzalowany yair rosenblum i pierwszy raz wykonana byla w roku 1973 przez zespol rozrywkowy hel ha-avir...

heye li haver heye li ach – badz mi przyjacielem, badz mi bratem

na miejscu, do ktorego ja ide
bylo juz wielu przede mna
pozostawili sciezke, pozostawili drzewo
pozostawili kamien u moich nog
i co ja zostawie po sobie
czy zostawie cos?
nie widze swoich krokow!
nie widze swoich krokow
i kto je zobaczy jutro?

badz mi przyjacielem, badz mi bratem
wyciagnij do mnie reke, kiedy zawolam
badz mi przyjacielem, badz mi bratem
wyciagnij do mnie reke w momencie zmartwienia
jestem twoim bratem, nie zapominaj!
badz mi przyjacielem, badz mi bratem

na miejscu do ktorego ide
byly kobiety, byli mezczyzni
i byla wielka milosc
czy ja ja znajde?
nie pozostawili mi nic
nie westchnienie i nie kwiaty
nie zostawili mi nic!
nie zostawili mi nic
oprocz braci i przyjaciol.

badz mi przyjacielem, badz mi bratem
wyciagnij do mnie reke, kiedy zawolam
badz mi przyjacielem, badz mi bratem
wyciagnij do mnie reke w momencie zmartwienia
jestem twoim bratem, nie zapominaj!
badz mi przyjacielem, badz mi bratem

w miejscu, do ktorego ide
uwazam, zeby sie nie zalamac
uwazam, zeby nie nadepnac
uwazam, zeby nie pamietac
i dobrze mi, ze jestes ze mna
i ty i rowniez ty.
tutaj pozostanie po moim odejsciu
tutaj pozostanie po moim odejsciu
przyjazn, ktora byla

badz mi przyjacielem, badz mi bratem
wyciagnij do mnie reke, kiedy zawolam
badz mi przyjacielem, badz mi bratem
wyciagnij do mnie reke w momencie zmartwienia
jestem twoim bratem, nie zapominaj!
badz mi przyjacielem, badz mi bratem





ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

lipniaczek



Smierc pierworodnego syna Faraona Alma -Tademy, 1872

agnieszka

#2046
Shabbat shalom :)

"Pan cieniem twoim po prawicy twojej (...)
Pan strzec Cię będzie od wszelkiego zła (...)
strzec będzie duszy twojej" (Ps 121,5.7)
Adonaj szomer Israel  :) pozdrawiam ciepło!



dana

przepiekny... nu i doksztacasz mnie lipniaczku caly czas... w zyciu nie slyszalam o tym malarzu, wiec poszlam w encyklopedie i douczylam sie... :)
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

piekne... poprawilam, zeby bylo widac... shabbat shalom agnieszko kochana...  :-*
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

Gamosia

#2049
Co prawda dziś usłyszałam dopiero dwie piosenki z tekstem Yoram Taharlev, ale muszę przyznać, że teksty są piękne! Jak byś chciała więcej podać i przetłumaczyć, to będzie super! :)

Mamy podobne wybory z Agnieszką :)
Spokojnego czasu, odpocznij choć troszkę Dano! :) Shabbat Shalom!



Ps. 5:2
Usłysz, Panie, słowa moje, Przejmij się westchnieniem moim.


DanaKalinka

Spokojnego shabatu zycze,chwil milych z rodzina,smaczna kawa i dobra ksiazka ! Shabat shalom ! :-*

dana

shavua tov, kochane dziewczyny... piekne te piosenki...  :-*
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

dana

shabbat....

widok na most mughrabim i har ha-bait z arabskiej dzielnicy...




yoram taharlev o tym, jak powstala ta piosenka: 'piosenka maluje widok carmelu, na podnozu ktorego wyrastalem. miedzy linijkami wspomnialem o wydarzeniu, ktore doswiadczylem jako male dziecko. w roku 1945 udalo sie podziemnej jednostce palmachu wlamac do obozu aresztowan w atlit, w ktorym uwieziono nielegalnych emigrantow, przybylych do eretz bez pozwolen. po wdarciu sie przez ogrodzenie i zneutralizowaniu straznikow, imigranci zostali uwolnieni i w towarzystwie swoich wyzwolicieli ruszyli pieszo w kierunku carmelu, zeby przybyc w nocy z atlit do yagur. tylko nielicznym udalo sie wytrzymac ten ogromny wysilek i przybyli do yagur nastepnego dnia w poludnie. na zboczu schodzacym z gory zostali otoczeni przez brytyjskich policjantow, ale czlonkowie kibucu zmieszali sie z imigrantami i ukryli ich w pokojach mieszkalnych. rowniez w malenkim salonie moich rodzicow goscila przez miesiac nowa imigrantka, az wiatry sie uspokoily i przeniesiono ja w inne miejsce w kraju. ten, ktorego namiot upadl/gluchy wejdzie w drzwi/i na zawsze bedzie mogl zostac'...

muzyke napisal do niej levi shaar i spiewaja zespol parvarim i zespol dudaim...


tzel ve'mei be'er – cien i woda ze studni...

na zboczu nad wadi
kwitnie drzewo migdalowe
w powietrzu zapach mirty
to czas przed latem
bramy serca sie otwieraja
i przychodzacy sa zawsze blogoslawieni

w takich dniach
czekamy do zmroku
czekamy na zblizajace sie kroki
nie zamykamy zatrzasku
nie zamykamy oczu
w takie dni sluchamy

kto jest glodny, znajdzie u nas kromke chleba
kto jest zmeczony, znajdzie tutaj cien i wode ze studni
ten, ktorego namiot upadl
gluchy wejdzie w drzwi
gluchy wejdzie i na zawsze bedzie mogl zostac

kto jest glodny, znajdzie u nas kromke chleba
kto jest zmeczony, znajdzie tutaj cien i wode ze studni
ten, ktorego namiot upadl
gluchy wejdzie w drzwi
i na zawsze bedzie mogl zostac

to jest dom, ktory zbudowalismy
to jest sosna, ktora zasadzilismy
kto tu przyszedl, jest naszym bratem
kto przyszedl, zostanie z nami
i brama sie juz nie zamknie



ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

Gamosia

Obj. 15:3-4
"Wielkie i dziwne są dzieła twoje, Panie, Boże Wszechmogący; sprawiedliwe są drogi twoje, Królu narodów;
Któż by się nie bał ciebie, Panie, i nie uwielbił imienia twego? Bo Ty jedynie jesteś święty, toteż wszystkie narody przyjdą i oddadzą ci pokłon, ponieważ objawiły się sprawiedliwe rządy twoje".



Shabbat Shalom! :) Spokojnego czasu!

dana

nie wiem, gdzie wy znajdujecie takie sliczne piosenki... shabbat shalom gamosiu...  :-*
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)