News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Cztery kapitulacje jerozolimskie

Started by dana, December 11, 2016, 12:41:32 PM

Previous topic - Next topic

dana

(opublikowane po raz pierwszy na portalu erec israel 28 czerwca 2013 roku)

Historia opowiada, że 11 grudnia 1917 roku generał Allenby wkroczył pieszo przez Bramę Jafską do Starego Miasta Jerozolimy po tym, kiedy jego generał Shea, dowódca 60 Dywizji Londyńskiej, przyjął dwa dni wcześniej kapitulację Turcji i klucze do Jerozolimy. W żadnej książce historii Anglii nie znajdziemy prawdziwej historii  tych dni, ale na szczęście zachowały się zdjęcia...
Zdobycie Jerozolimy było dla Anglików wyjątkowo ważne. Po ponad 600 latach władzy muzułmanów w tym mieście armia brytyjska walcząca w Palestynie przeciwko Turkom chciała koniecznie dać Brytyjskiemu Imperium Jerozolimę  jako prezent na Boże Narodzenie.

60 dywizja zatrzymała się kolo Nebi Samwil, parę kilometrów od Jerozolimy i stamtąd miała zaatakować miasto. Rano dwóch sierżantów James Sedgewick i Frederick Hurcomb, pełniących role kucharzy, wyruszyło do sąsiedniej wioski arabskiej w celu zakupienia prowiantu i przygotowania śniadania dla żołnierzy. Nie znając dobrze terenu, nieźle zaśnieżonego w grudniu, zgubili drogę.  Chcąc się zorientować, gdzie się znajdują weszli na pobliskie wzgórze i tam, ku ich zdziwieniu, spotkali grupę mieszkańców Jerozolimy z podniesioną białą flagą. Wśród nich znajdowało się 4 policjantów, kilku młodych ludzi i ówczesny burmistrz miasta, Hussein Selim el-Husseini i fotograf z American Colony, Lewis Larsson.


Hussein Selim el-Husseini


Kiedy ci zobaczyli tych dwóch brytyjskich żołnierzy, w absolutnym przekonaniu, że za nimi znajduje się armia brytyjska, przekazali im bialą kartkę z kapitulacją i wyjaśnili, że Turcy uciekli z miasta. Obaj sierżanci odmówili przyjęcia tej kapitulacji, woleli żeby odpowiedzialność wziął na siebie ich dowódca, któremu po powrocie do bazy opowiedzieli co się stało. Ten się tak rozgniewał, że 'ceremonia kapitulacji' odbyła się bez niego, że rozkazał burmistrzowi wrócić na wzgórze i przeprowadził drugą kapitulację. Ale dowódca dywizji, generał brygady C.F. Watson był tak wściekły, że sam nie był obecny na żadnej z tych kapitulacji, że zarządzil trzecią ceremonię w tym samym miejscu.

Generał Allenby, szef sił brytyjskich walczących w Palestynie, niespecjalnie przejął się tymi trzema kapitulacjami. 11 grudnia 1917 roku, kiedy wkroczył do Starego Miasta w Jerozolimie, przeprowadził czwartą ceremonię. Tym razem burmistrz miasta Hussein Selim el-Husseini nie mógł już wziąć w niej udziału, jako że na jednej z tych trzech pierwszych ceremonii, które odbyły się na otwartym wzgórzu, dostał zapalenia pluc i zmarł parę dni później.

Żołnierze 60 Dywizji Londyńskiej, nie zważając na czwartą i ostateczną kapitulację, zdecydowali postawić 3-metrowy pomnik na miejscu tej pierwszej kapitulacji, który pokazuje sylwetki krzyżowców którzy, jak brytyjscy żołnierze, zdobyli Jerozolimę.
i dzisiajNiewielu obserwatorów zauważa, że na samej górze pomnika  umieszczony jest kamienny krzyż


Napis umieszczony wokół całego pomnika podaje prawdziwą datę pierwszej kapitulacji: 'Koło tego miejsca Święte Miasto poddało się 60 Londyńskiej Dywizji, 9 grudnia 1917 roku'. Nie 11 grudnia, tylko właśnie 9 grudnia.

Wg arabskiego publicysty, nieżyjącego już Mohameda Ali Eltahera, na wieść o tym, że przy pierwszej kapitulacji obecny był fotograf, który upamiętnił tę kapitulację złożoną dwóm sierżantom, brytyjskie zadufanie generała Johna Shea, który był pierwszym brytyjskim żołnierzem wjeżdżającym do Jerozolimy, rozkazało Larssonowi zniszczyć wszystkie negatywy i kopie zdjęcia z oryginalnej kapitulacji: posłał nawet oficera, który miał tego dopilnować. Ale kopie jednak przetrwały i to zdjęcie jest dowodem historycznej prawdy:
Burmistrz Jerozolimy Dr Hussein Salim al-Husseini (z laską i papierosem), obaj brytyjscy sierżanci James Sedgewick i Frederick Hurcomb (czwarty i siódmy od lewej) i na końcu po lewej Habj Abd al-Kadir, szef jerozolimskiej policji.

Pomnik znajduje się na placu Allenbiego w jerozolimskiej dzielnicy Romema.ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)